Program TV: Sambata, 27.12.2025 | TVR Cultural  | |  |  |  | |  |  |  |  | Acum la TV |
Adauga in favorite pe pozitia: |  | 1 |  | 2 |  | 3 |
  | 16:00 |  | Arta la colţ de stradă
Premieră
Arta la colţ de stradă se adresează publicului actual, care este curios să trăiască experiențe artistice diferite, să primească sugestii și să descopere spații sau evenimente actuale, astfel încât să fie la curent cu ce se întâmplă cu țara, din punct de vedere cultural. Antoaneta Cojocaru, moderatoarea emisunii, fiind actriţă, vine exact din această zonă, s-a întâlnit cu feluriți spectatori şi a înţeles că este nevoie de o reconfigurare a subiectului, mai caldă, mai prietenească și poate mai actuală în forma sa.
Sunt dialoguri directe, fără mască, cu oameni care reacționează așa cum le dictează personalitatea la temele propuse. Interviurile neconvenționale cu artiștii invitați vor genera recomandări de lecturi sau spectacole, comentarii despre istoria unor locuri, într-un limbaj accesibil și proaspat. Artiștii pot fi scriitori, actori, muzicieni, pictori, sculptori, scenografi, arhitecti, fotografi. În acest fel se poate recrea și o hartă sensibilă a Bucureștiului, întrucât asociază clădiri și spații deosebite cu tematica abordată.
Moderator: Antoaneta Cojocaru
Regie artistică: Mara Paşici Manolescu
Producător: Sânziana Miloşoiu | |
 | 18:00 |  | Invingatorii
Cu: Constantin Cotimanis, Gabriel Duțu, Adriana Parvu | |
 | 02:00 |  | Piper pe limba (R)
Sezon nou
Studioul teritorial Timişoara
Piper pe limbă" este o emisiune realizată de către scriitorul și jurnalistul Robert Șerban.
Într-un format de talk-show, în cadrul căruia moderatorul are-în fiecare ediţie-unul, doi sau trei invitaţi din lumea artelor, a ştiinţelor, învăţământului, dreptului, medicinei etc., "Piper pe limbă" a adus în platotul TVR TImișoara nume consacrate ale culturii, ori oameni tineri, în plină afirmare, ce pot fi văzute şi auzite în dialoguri firești, fără emfază sau morgă, polemice și prietenești. Emisiunea este racordată la actualitatea culturală şi socială nu doar din Timişoara şi din vestul ţării, încercând să aducă în atenţia telespectatorilor oameni şi evenimente dintre cele mai importante din toată România.Sper finalul fiecărei ediţii, Robert Şerban prezintă noutăţi editoriale cu scopul de a-şi informa publicul despre cărţile recent apărute.
Producător Robert Serban | |
|