Program TV: Joi, 11.06.2026 | TVR 2 HD  | |  |  |  | |  |  |  |  | Acum la TV |
Adauga in favorite pe pozitia: |  | 1 |  | 2 |  | 3 |
 | 13:00 |  | Cultura minorităţilor | Acum la TV
Maghiara de pe doi Sezon Nou
GDAŃSK50 Photo Remake Project-expozitie de foto
Redactor: Hermann Endre
Premii de presa la casa Petőfi din Bucuresti
Redactor: Hermann Endre
Producător: Kacsó Edith | |
 | 21:05 |  | Grădini de vis: geometrie, artă, viaţă
Documentar
(Jardins d'ici et d'ailleurs, Franţa, 2016) sezon 2, 20 eps
Regia: Emmanuel Descombes, Aurélia Michon, Jean-Michel Vennemani
Arhitectul peisagist Jean-Philippe Teyssier ne prezintă cele mai frumoase grădini din Franţa şi din întreaga lume. Datorită întâlnirilor lui cu grădinari, peisagişti, horticultori, arhitecţi, istorici sau administratori de domenii, arta acestor spaţii naturale se dezvăluie ochilor noştri.
Realizatorii au vorbit cu artiştii peisagişti care găsesc soluţii inovatoare pentru a oferi spaţii pentru respiraţie şi poezie într-o lume tot mai urbanizată.
Ep. 25: Grădinile Jnan Sbil-Maroc
Oraşul Fes din nordul Marocului adăposteşte cea mai mare Medina-oraşul vechi-din lume. La interescţia oraşului vechi cu cel nou se află grădinile Jnan Sbil-înseamnă Rai în limba arabă-care se desfăşoară pe o suprafaţă de mai bine de 7 hectare.
Ele au fost înfiinţate la iniţiativa sultanului Moulay Abdallah în secolul al XVIII-lea şi au devenit grădini publice abia la sfârşitul secolului trecut. Vegetaţia lor excepţională este compusă din numeroase esenţe, precum eucalipt, pin şi palmieri, bătrâni de mai mult de un secol. | |
 | 21:35 |  | Grădini de vis: geometrie, artă, viaţă
Documentar
(Jardins d'ici et d'ailleurs, Franţa, 2016) sezon 2, 20 eps
Regia: Emmanuel Descombes, Aurélia Michon, Jean-Michel Vennemani
Arhitectul peisagist Jean-Philippe Teyssier ne prezintă cele mai frumoase grădini din Franţa şi din întreaga lume. Datorită întâlnirilor lui cu grădinari, peisagişti, horticultori, arhitecţi, istorici sau administratori de domenii, arta acestor spaţii naturale se dezvăluie ochilor noştri.
Realizatorii au vorbit cu artiştii peisagişti care găsesc soluţii inovatoare pentru a oferi spaţii pentru respiraţie şi poezie într-o lume tot mai urbanizată.
Ep. 26: Sacro Bosco-Italia
Sacro Bosco, grădină misterioasă din nord est-ul Romei, a fost înfiinţată în anii 1.550 de Vicino Orsini, duce de Bomarzo, care a înfrumuseţat-o permanent până la moartea sa, în 1584.
Ca sursă de inspiraţie a fost folosită civilizaţia etruscă, dar într-un stil care se apropie de manierism, curent apărut la finalul Renaşterii italiene în care erau refuzate regulile tradiţionale de armonie şi de imitare a naturii.
După moartea lui Vicino Orsini, grădina este părăsită timp de peste 350 de ani. A fost redescoperită pe la mijlocul secolului al XX-lea mai ales datorită lui Salvador Dali. Sacro Bosco rămâne şi în zilele noastre o sursă de inspiraţie pentru artişti. | |
 | 04:55 |  | Hai Hui cu Marina (R)
Marina Almasan pleaca in lume... din nou. Pentru al doilea sezon, ea se duce ,,hai-hui” pentru a gasi cele mai interesante locuri de vizitat, dar pentru aceasta si-a gasit calauze inspirate: romani care s-au stabilit pe meleaguri straine, s-au adaptat acolo foarte bine, dar nu si-au uitat, totusi, originea.
Se anunta o emisiune de travel foarte dinamica, atractiva, cu multe wow-uri care va vor tine in fata televizorului fara sa clipiti.
Prezentatori: Marina Almasan
Producator: Marina Almasan
(Reluare)
(AG) | |
 | 06:25 |  | Generaţia Fit
Emisiunea" Generaţia Fit" oferă cea mai bună reţetă de stil de viaţă sănătos-antrenamente pe care le poţi face în sala de fitness, nutriţie corectă şi alimentaţie sănătoasă, antrenamente atractive de grup, reţete delicioase şi rapide, exerciţii pe care le poti face acasă, dar şi secretele stilului de viaţă sănătos ale vedetelor, persoanelor publice şi sportivilor de performanţă.
Emisiunea "Generaţia Fit" promovează un stil de viaţă sănătos, care include sportul, mişcarea, dar şi alimentaţia sănătoasă, şi educă publicul, oferind astfel noţiuni esenţiale privind practicarea corectă a activităţii sportive şi alimentaţia corectă.
Producător: Iulia Popescu
Coproducţie TVR şi Federaţia Română de Culturism şi Fitness | |
|